Bağışıklık Sisteminizi Baskılayan Şeyler

bağışıklık nasıl baskılanır

Uyku eksikliği

Yeterince uyumamak, virüslere veya mikroplara yakalanma olasılığınızı artırabilir. Ayrıca iyileşmeniz daha uzun sürebilir. Bunun nedeni, vücudunuzun, hastalıklara karşı savunmaya yardımcı olan antikorlar olarak adlandırılan, enfeksiyonla savaşan çok sayıda hücre ve protein üretememesidir. Vücudunuz, yalnızca uyku sırasında sitokin adı verilen bağışıklık sistemine yardımcı olan belirli proteinleri serbest bırakır.

Kaygı

Sadece endişeli düşüncelere sahip olmak bile, bağışıklık tepkinizi 30 dakika gibi kısa bir sürede zayıflatabilir. Sürekli stres daha da fazla zarar verir ve grip, uçuk, zona ve diğer virüslerden korunmayı zorlaştırır. Endişenizi üzerinizden atamıyorsanız veya normal hayatınızın önüne geçiyorsa doktorunuzla konuşun.

Düşük D Vitamini

Güçlü kemikler ve sağlıklı kan hücreleri için buna ihtiyacınız olduğunu biliyor olabilirsiniz. Ancak D vitamini ayrıca bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olur. Yumurtalardan, yağlı balıklardan ve süt ve mısır gevreği gibi güçlendirilmiş yiyeceklerden alabilirsiniz. Güneş ışığı D vitamini içinbaşka bir önemli kaynaktır. Yaz aylarında haftada 2-3 kez ellerinize, yüzünüze ve kollarınıza sadece 5-15 dakikalık ışınlar genellikle yeterlidir. Kışın biraz daha fazlasına ihtiyacınız olabilir.

Bazı İlaçlar

Alerjileri, artriti, lupusu, IBS’yi ve organ naklini tedavi etmek için kullanılan ilaçlar bağışıklık sistemini baskılayabilir. Kortikosteroidler, iltihaplanma için TNF inhibitörleri ve kanser için kemoterapi de buna bir örnektir. Herhangi bir reçeteli ilacı almadan önce doktorunuzla konuşun.

Çok Az Meyve ve Sebze Tüketmek

Bu yiyecekler vücudunuzun enfeksiyonlarla savaşmak için ihtiyaç duyduğunuz beyaz kan hücrelerinden daha fazlasını yapmasına yardımcı olabilir. Taze ürünler, kabuklu yemişler ve tohumlar bol miktarda çinko, beta-karoten, A, C ve E vitaminleri ve sağlıklı bir vücut için ihtiyaç duyduğunuz diğer besinleri içerir. Bitki bazlı gıdalar ayrıca, vücut yağ yüzdenizi düşürmeye yardımcı olan ve bağışıklık tepkinizi güçlendirebilen lif ile depolama yapar.

Çok yağlı besinler

Yağlar mikropla savaşan beyaz kan hücrelerini engelleyebilir. Ve zamanla yüksek yağlı besinler, bağırsaklarınızdaki bağışıklık tepkisine yardımcı olabilecek bakteri dengesini bozabilir. Deniz ürünleri, hindi ve tavuk gibi yağsız proteinlerin yanı sıra ilave şeker içermeyen az yağlı süt ürünleri veya görünür yağları kesilmiş yağsız sığır eti parçaları tüketmeye çalışın. Ayrıca, obez olmak sizi grip ve pnömoni gibi diğer enfeksiyonlara yakalanma olasılığını da artırabilir.

Açık Havada Çok Az Zaman Geçirmek

Güneş ışığı, bağışıklık sisteminizde enfeksiyonla savaşmaya yardımcı olan T hücreleri adı verilen özel hücrelere enerji verebilir. Ancak dışarıda olmak başka yararlar da sağlar. Ormandaki birçok bitki, soluduğunuz ve bağışıklık fonksiyonunuzu güçlendiren fitokitler ve diğer maddeleri üretir.

Sigara içmek

Sigara, çiğneme tütünü veya başka herhangi bir kaynaktan gelen nikotin, vücudunuzun mikroplarla savaşma yeteneğini zayıflatabilir. Elektronik sigara da aynı şekilde soluduğunuzda bağışıklık tepkinizi baskılamaktadır.

Alkol

Sadece bir kez aşırıya kaçmak vücudunuzun mikroplarla savaşma yeteneğini 24 saate kadar yavaşlatır. Zamanla, çok fazla içmek vücudunuzun kendini onarma yeteneğini köreltir. Bu, karaciğer hastalığı, zatürree, tüberküloz ve bazı kanserler gibi hastalıklara yakalanma olasılığınızın daha yüksek olmasının nedeninin bir parçası olabilir. Alkol kullanıyorsanız, bunu kadınlar için günde bir, erkekler için iki kadeh olarak sınırlamaya çalışın.

Keder

Üzüntünün, özellikle uzun sürerse, vücudunuzun bağışıklığını baskılayabileceğine dair bazı kanıtlar vardır. Etki 6 ay sürebilir, ancak kederiniz, üzüntünüz derinse veya hafiflemiyorsa daha uzun sürebilir. Kayıp veya travmatik bir olayla ilgili yardıma ihtiyacınız varsa doktorunuzla veya bir ruh sağlığı uzmanıyla konuşun.

Egzersiz eksikliği

Düzenli aerobik egzersiz, vücudunuzun virüs ve bakterilerin neden olduğu hastalıklarla savaşmasına yardımcı olur. Bunun nedeni kısmen kanın vücudunuzda daha verimli bir şekilde dolaşmasına yardımcı olmasıdır, bu da mikropla savaşan maddelerin gitmeleri gereken yere daha kolay gitmeleri anlamına gelir. Bilim adamları, egzersizin bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye nasıl yardımcı olduğunu tam olarak araştırmaya devam etmektedir.

Seks eksikliği

Seks, İmmünoglobulin A veya IgA adı verilen mikropla savaşan bir maddenin seviyelerini yükseltir. Ancak daha fazlası her zaman daha iyi olmayabilir. Haftada ikiden fazla seks yapan çiftler, hiç seks yapmayanlara göre daha düşük IgA seviyelerine sahiptir.

Bu sayfada yer alan bilgiler teşhis ve tedavi amaçlı değildir.
Sayfa içerik ve yazılarımız DMCA tarafından koruma altına alınmıştır.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Çok Okunanlar
Menü