Doktorlar Bağışıklık Sistemlerini Güçlendirmek İçin Ne Yapar?

doktorlarda bağışıklık

Yeterince uyuyun

Günlük alışkanlıklarınız sağlıklı bir bağışıklık sisteminin anahtarıdır. Uyku bir lüks değil, bir ihtiyaçtır. Yapabileceğiniz en iyi şey, her gece 7 ila 8 saat kaliteli uyku aldığınızdan emin olmaktır. Bazen bunu yapmakta zorlanıyorsanız, kısa bir şekerleme (30 dakikadan az) bu açığın bir kısmını kapatmanıza yardımcı olabilir.

Uyku rutininiz olsun

Yatma saatinizi düzene sokmak vücudunuzu uykuya hazırlar ve bu da yeterli uyku aldığınızdan emin olmanıza yardımcı olabilir. Zihninizi uyku için toparlamaya yatmadan önce ışıkları kapatarak başlayın, ardından yastıklarınızı koyun ve yatmaya hazırlanın. Bunu rahatlamak için bir banyo veya biraz papatya çayı ile devam ettirebilirsiniz.

Aktif olun

Düzenli egzersizi hayatınızın bir parçası haline getirin. İyi bir hedef, haftada en az 5 gün, günde 30 ila 45 dakikadır. Muhtemelen bunu yapmak istemediğiniz günler olacaktır, ancak araştırmalar fiziksel aktivitenin bağışıklık sisteminiz için iyi olduğunu gösteriyor. İster yürüyüşe çıkın, ister bisiklete binin veya ağırlık kaldırın, yapmaktan hoşlandığınız bir şey bulun ve her gün kendiniz için uygun bir zaman ayarlayın. Bu, egzersizin sağlıklı bir alışkanlık haline gelmesini kolaylaştıracaktır.

Kendi özel mekanınızı bulun

Stres, bağışıklık sisteminizi ve hastalıklarla savaşma yeteneğinizi etkileyebilir. Sevdiğiniz bir şeyi yaparak veya sizi rahatlatan bir yere giderek bunu yönetmenize yardımcı olabilirsiniz. Örneğin, dışarı çıkıp doğaya girmek, dinlenmek, nefes almak ve kendinizi yeniden dengelemek için harika bir yol olabilir.

Doğru yiyin

Sağlıklı ve dengeli bir beslenme, vücudunuza olması gerektiği gibi çalışması için ihtiyaç duyduğu besin maddelerini verir. Yemek planınız, balık, tavuk, tofu veya fasulye gibi her öğünde protein içermelidir. Çeşitli meyve ve sebzeler de alın. Fast food’dan uzak durmak da önemlidir, çünkü bu, bağışıklık sisteminizi engelleyebilecek iltihaplanmaya neden olabilir.

Doğal besinlerden destek alın

Hasta olacak gibi hissediyorsanız, bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için takviye almanıza gerek yoktur. C vitamini tabletleri yerine zencefilli veya ballı çayı tercih edin. Yaşlandıkça, mikroplarla savaşma yeteneğimiz biraz kaybolabilir. Daha sık soğuk algınlığına yakalandığınızı fark ederseniz, beslenmenizde daha fazla çinko almayı deneyin. Deniz ürünleri ve fasulye gibi şeylerden alabilirsiniz.

Aşılarınızın güncel olduğundan emin olun

Bağışıklık sisteminize yardımcı olmak için elinizden geleni yaptığınızdan emin olmak adına aşılarınızı takip etmeniz önemlidir. Tüm yetişkinlere yıllık grip aşısı, gençken yaptırmamışlarsa Tdap (tetanoz, boğmaca ve difteri) aşısı ve her 10 yılda bir Td (tetanoz ve difteri) aşısı yapılmalıdır. 50 yaşından büyük yetişkinlerin de zona, menenjit ve zatürreye karşı koruma sağlayan aşılara ihtiyacı vardır.

Grubunuzu bulun

Başkalarıyla bağlantı kurmanın gücünü hafife almayın. Önem verdiğiniz insanlarla sosyalleşmek stresi azaltabilir ve buna karşılık bağışıklık sisteminiz için iyi olabilir. Aileniz ve arkadaşlarınızla haftalık bir görüşme, zihinsel ve fiziksel sağlığınız için harikalar yaratabilir.

Bu sayfada yer alan bilgiler teşhis ve tedavi amaçlı değildir.
Sayfa içerik ve yazılarımız DMCA tarafından koruma altına alınmıştır.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Çok Okunanlar
Menü