Epilepsi ve Hamilelik: Epilepsili Hamilelik Süreci

epilepsi ve hamilelik

Epilepsi bir merkezi sinir sistemi (nörolojik) bozukluğudur. Anormal beyin aktivitesine neden olur ve nöbetlere, olağandışı davranışlara ve bilinç kaybına neden olabilir. Genellikle ilaçla tedavi edilebilir. Epilepsisi olan kadınlar hamilelik sırasında komplikasyonlar açısından daha yüksek risk altındadır. Hamileliğinizden önce, hamilelik sırasında ve sonrasında düzenli tıbbi bakım, bu riskleri izlemek için önemlidir.

Epilepsi varsa hamilelik süreci nasıl olur?

Epilepsiniz varsa ve hamile kalmayı planlıyorsanız doktorunuzla konuşun. Hamile kalmadan önce en az altı ay boyunca belirtilerinizin doğru bir şekilde kontrol edildiğinden emin olmak isteyebilir.

Nöbet önleyici ilacınızı aynen doktorunuzun söylediği şekilde almanız çok önemlidir. 2 yıl veya daha uzun süredir herhangi bir nöbet geçirmediyseniz, doktorunuz hamile kalmadan önce veya hamileyken nöbet ilacınızı yavaş yavaş azaltmak isteyebilir. Ancak, bu ilacı kendi başınıza almayı bırakmamalısınız. Doktorunuz, bebeğiniz üzerinde en az potansiyel etkiye sahip olacak doğru ilaç alımını bulmanıza yardımcı olabilir.

Tüm hamile kadınlarda olduğu gibi, doğum öncesi vitamin takviyesi ve folik asit almanız da çok önemlidir. Bazı doğum kusurlarını önlemeye yardımcı olabilir. En fazla faydayı sağlamak için hamile kalmadan önce bu vitaminleri almaya başlayın. Nöbet önleyici ilacınız vücudunuzun folik asidi emme şeklini değiştirebilir. Doktorunuz daha yüksek dozda folik asit içeren bir doğum öncesi vitamin türü önerebilir.

Hamilelik, epilepsisi olan her kadını farklı şekilde etkiler. Bazı kadınlar hamileyken normalden daha az nöbet geçirirler.

Bununla birlikte, epilepsisi olan ve hamile kalan kadınlar, epilepsisi olmayan hamile kadınlara göre hamileliğe bağlı komplikasyonlar açısından daha yüksek risk taşırlar. Bu komplikasyonlar şunlardır:

 • Vajinal kanama.
 • Nöbetlerinizin daha sık meydana gelme olasılığı.
 • Preeklampsi (hamilelik sırasında yüksek tansiyon ve 20 haftalık hamilelikten sonra idrarda protein varlığının bir kombinasyonu olan bir durum).
 • Plasentanın (hamilelik sırasında bebeğe besin sağlayan organ) rahimden ayrılması.

Epilepsili kadınların %90’ından fazlası normal ve sağlıklı bebekler doğurur. Ama bazı riskler vardır. Epilepsili annelerin bebeklerinde aşağıdaki risklerin olma ihtimali daha yüksektir:

 • Yaşlandıkça nöbet bozuklukları geliştirmek.
 • Gelişim ve büyümede gecikmeler.
 • Doğumdan sonra kanama sorunları.
 • Prematüre veya ölü doğmuş olmak.
 • Aldığınız ilacın neden olduğu doğum kusurları.
 • İlacınızı almak için doktorunuzun talimatlarına uymanız önemlidir. İlacınızı almamanın riskleri hem kendiniz hem de bebeğiniz için çok daha yüksektir. Bunlara fiziksel yaralanma, gelişimsel gecikme ve hatta nöbetlerinizden kaynaklanan ölüm de dahildir.

Doktorunuza ailede beyin veya omurilik kusurları öyküsü varsa bunlar hakkında bilgi verin. Sağlıklı bir beslenme, yeterince uyumak ve düzenli egzersiz yapmak, güvenli ve sağlıklı bir hamilelik için yapabileceğiniz diğer şeylerdir.

Dikkat edilmesi gerekenler

Hamileliğiniz sırasında doktorunuzu sık sık göreceksiniz. Yeterli nöbet önleyici ilaç aldığınızdan emin olmak için doktorunuz sık sık kan testleri yapacaktır. Doktorunuzun hamileliğiniz sırasında ilacınızın dozunu değiştirmesi sık karşılaşılan bir durumdur.

Ayrıca hamileliğiniz sırasında birkaç ultrason muayenesi yaptırmanızı isteyebilir. Doktorunuz amniyosentez yaptırmanızı bile isteyebilir. Bu prosedürde rahminizden az miktarda sıvı alınır. Bu sıvı, doktorunuza doğmamış bebeğinizin sağlığı hakkında bazı bilgiler verir. Bu ekstra önlemler, doktorunuzun hamileliğinizi ve doğmamış bebeğinizin gelişimini izlemesinin önemli bir yoludur.

Doktorunuza sormanız gereken sorular

 • Hamilelik sırasında nöbet geçirirsem ne olur?
 • Vajinal kanamanın ciddi bir şeyin işareti olabileceğini nasıl bilebilirim?
 • Kullandığım ilaçlar bebeğimi etkiler mi?
 • Bebeğimin epilepsi ile doğma olasılığı nedir?
 • Vücudumun folik asidi daha iyi emmesine yardımcı olmak için alabileceğim besinler var mı?

Bu sayfada yer alan bilgiler teşhis ve tedavi amaçlı değildir.
Sayfa içerik ve yazılarımız DMCA tarafından koruma altına alınmıştır.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Çok Okunanlar
Menü