Hamileliği Bitirmek veya Sonlandırmak: Kürtaj

kürtaj yaptırmak

Hamile bir kadının hamileliği kendi kendine sona erdiğinde buna düşük denir. Aynı zamanda spontan abortus (doğal düşük) olarak da bilinir. Bir kadın isteyerek hamileliğini sonlandırmayı seçtiğinde buna kürtaj denir. Bir kadının hamileliği sonlandırmayı seçmesinin iki nedeni vardır: Biri tedavi amaçlıdır. Tedavi amaçlı kürtaj, kadının hamileliğinin hayatını tehdit eden bir sağlık durumuna sahip olması nedeniyle yapılır. Diğeri ise seçmeli kürtaj olarak adlandırılır. Bu ise, bir kadının hamileliğini tıbbi olmayan nedenlerle sonlandırmayı seçmesi nedeniyle yapılır.

2 tip istemli abortus (isteyerek düşük yapma) vardır:

 • Tıbbi düşük – bir kadın hamileliği sona erdirmek için ilaç alır.
 • Cerrahi kürtaj – bir kadının hamileliği sona erdirmek için ameliyat olması gerekir.

Bu kürtaj türleri genellikle gebeliğin ilk üç ayında (ilk 3 ay) yapılır. Prosedürleri bir doktor veya başka bir sağlık uzmanı gerçekleştirir. Bir hastanede, doktor muayenehanesinde veya sağlık merkezinde yapılırlar.

Tıbbi düşük nedir?

Tıbbi düşük, ilaç kullanılarak yapılan bir kürtajdır. Genellikle gebeliğin ilk 10 haftasında yapılır. En yaygın tıbbi düşük türü, mifepriston adı verilen bir ilaç kullanılarak gerçekleştirilir. Mifepriston, hamilelik için gerekli bir hormon olan progesteronu bloke eden bir haptır. Rahim (rahim) zarının incelmesine ve parçalanmasına neden olur. Bu amaçla kullanılan diğer ilaçlar arasında metotreksat, misoprostol, prostaglandinler veya bu ilaçların bir kombinasyonu bulunur.

Genel olarak, bu tür tıbbi düşük, 3 adımlı bir süreçtir:

 • Önce bir kadın doktoru ziyaret edilir ve mifepriston ilacı kullanılmaya başlanır.
 • Birkaç gün sonra misoprostol ilacı almak için tekrar ziyaret gerçekleştirilir. Misoprostol rahim kasılmasını ve boşalmasını sağlar. Birçok kadın misoprostol aldıktan sonra yaklaşık 2 hafta kanama yaşar.
 • Yaklaşık 2 hafta sonra kontrol için tekrar doktora gidilir. Doktor, ilacın etkili olduğundan emin olmak için kontrol eder. Hafif kanama veya akıntı (lekelenme olarak adlandırılır) birkaç hafta devam edebilir.

Tıbbi düşük nasıl bir duygu?

Çoğu kadın için tıbbi düşük, kötü bir adet dönemi gibi hissettirir. Kanama normal bir dönemden çok daha ağır olacaktır. Muhtemelen şiddetli kramplar, ishal veya mide rahatsızlığı olacaktır. Bu belirtiler normaldir. Asetaminofen (Tylenol) veya ibuprofen (Advil, Motrin) krampları hafifletmeye yardımcı olabilir. Ancak doktor, aşağıdakilerden herhangi birinin meydana gelip gelmediğini bilmek isteyecektir:

 • Kanama için bir saat içinde 2’den fazla hijyenik ped değiştirme.
 • 4 saatten fazla 38 derecenin üzerinde ateş.
 • Asetaminofen veya ibuprofen aldıktan sonra bile ağrı.

Tıbbi düşük ne kadar etkilidir?

Mifepriston yaklaşık olarak %97 etkilidir. Tıbbi düşüğün işe yaramadığı nadir durumlarda, cerrahi kürtaj gerekli olabilir.

Cerrahi kürtaj nedir?

Cerrahi kürtaj, bir doktorun rahmin astarını çıkarmak için bir prosedür gerçekleştirmesidir. 2 yaygın prosedür vardır:

 • Manuel vakum aspirasyonu (MVA).
 • Dilatasyon ve vücuttan dışarı çıkarma (D&E).

Her iki prosedür de rahmi boşaltmak için emme kullanır. Manuel vakum aspirasyonu (MVA), el tipi bir araç kullanır. Dilatasyon ve vücuttan dışarı çıkarma (D&E), bir emme makinesi ve diğer aletlerle yapılır. MVA genellikle hamileliğin ilk 12 haftasında yapılır. D&E, gebeliğin ilk ayından sonra ve 20. haftanın bitiminden önce yapılabilir. Genellikle ikinci trimesterde (hamileliğin ikinci 3 aylık dönemi) yapılır.

İşlemden önce doktor hamile kadına ilaç verebilir. Bu onun sakin hissetmesine yardımcı olacaktır. Daha sonra doktor rahim ağzının çevresine (serviks adı verilen) ilaç enjekte eder, bölgeyi uyuşturur. Doktor, serviksi germek (genişletmek) için bir alet veya ilaç kullanır. Daha sonra rahim ağzından rahim içine bir tüp yerleştirir. Tüp bir emme veya vakum pompasına bağlıdır. Rahim içeriği emilir ve tüp yoluyla boşaltılır.

Cerrahi kürtaj nasıl bir duygu?

Çoğu kadın için cerrahi kürtaj, güçlü adet krampları gibi hissettirir. Kadınlara genellikle ağrıya yardımcı olması için ilaç verilir. Genellikle işlemden bir saat sonra eve gidebilirler. Eve geldiklerinde dinlenmeleri söylenir. Asetaminofen veya ibuprofen de yardımcı olabilir. Kanama birkaç hafta devam edebilir.

Cerrahi kürtaj ne kadar etkilidir?

Cerrahi kürtaj neredeyse %100 etkilidir.

Kürtaj güvenli midir?

Sağlık uzmanları tarafından birinci veya ikinci trimesterde yapıldığında hem tıbbi hem de cerrahi kürtajlar genellikle çok güvenlidir. Ciddi komplikasyonlar nadirdir. Kürtaj bir kadının gelecekte hamile kalma yeteneğini azaltmaz.

Kadınlar kürtajdan sonra keder, rahatlama, mutluluk ve üzüntü gibi birçok farklı duygu hissedebilirler. Kürtajdan sonra nasıl hissedilmesi gerektiğinin doğru ya da yanlış bir yolu yoktur. Nasıl hissettiğiniz hakkında doktorunuzla konuşun.

Doktorunuza sormanız gereken sorular

 • Hangi tür kürtaj benim için en iyisidir?
 • Kürtaj sırasında neler yaşarım?
 • Cerrahi kürtaj için herhangi bir anestezi verilecek mi?
 • Kanamam ne kadar ağır olacak?
 • Kanama ne kadar sürecek?
 • Tıbbi düşük işe yaramazsa seçeneklerim nelerdir?
 • İşlemden önce veya sonra bir danışmanla konuşmalı mıyım?

Bu sayfada yer alan bilgiler teşhis ve tedavi amaçlı değildir.
Sayfa içerik ve yazılarımız DMCA tarafından koruma altına alınmıştır.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Çok Okunanlar
Menü