Kısırlığın Değerlendirilmesi ve Tedavisi

kısırlık tedavisi

Çocuk sahibi olmayı umut eden çiftler ve bireyler, hamile kalmanın zor olabileceğini asla hayal edemezler. 1 yıl denedikten sonra hala hamile kalınmadıysa, doktorlar kısırlık teşhisi koyabilir.

Kısırlık nasıl değerlendirilir

Kısırlık çeşitli şekillerde değerlendirilir. Muhtemelen bir pelvik muayene, laboratuvar testleri, görüntüleme testleri, tıbbi ve adet geçmişinizin gözden geçirilmesi ve belirli prosedürleri içerecektir. Kadınlar için ilk test pelvik muayenedir. Pelvik muayene sırasında belden aşağısını soyunacak ve doktorunuzun muayenehanesinde yastıklı bir masaya uzanacaksınız. Doktorunuz ayaklarınızın yanında oturacaktır. Vajinanıza spekulum adı verilen bir alet yerleştirecektir. Bu, doktorunuzun içini görebilmesi için vajinanızın açılmasına yardımcı olur. Doktorunuz vajinanıza iki adet yağlanmış, eldivenli parmak sokacaktır. Diğer eliyle, alt karnınızın dışına hafifçe itecektir. Doktorunuz rahminizin ve yumurtalıklarınızın boyutunu ve şeklini, hassasiyetini veya olağandışı büyümelerini bu şekilde kontrol edecektir.

Laboratuvar testleri, bazal vücut sıcaklığınızı kontrol etmeyi amaçlar. Bu, dinlenme halindeki sıcaklığınızı kontrol eder (yumurtlama sırasında biraz daha yüksek olacaktır). Ek laboratuvar testleri arasında idrar testi, progesteron (hormon) testi, tiroid fonksiyon testleri, prolaktin (hormon) seviye testi ve yumurtalık rezerv testi (yumurta arzınızı kontrol etmek) bulunur.

Görüntüleme testleri, ultrasondan (rahim, yumurtalıklar ve fallop tüplerinizin resimlerini oluşturmak için bir çubuğu midenizin üzerinde hareket ettirerek) ve bir histerosalpingografiden (rahim, yumurtalıklar ve fallop tüplerinizi inceleyen bir X-ışını testi) oluşur.

Kısırlık prosedürleri arasında histeroskopi (rahiminizi incelemek için bir kameraya bağlı ince bir tüp yerleştirme) ve laparoskopi (doktorun rahminizi, yumurtalıklarınızı ve fallop tüplerinizi görmek için midenizden küçük, ince bir tüp yerleştirdiği küçük bir cerrahi prosedür) vardır. Bu testlerin ve prosedürlerin tümünü yaptırmanız gerekmeyebilir. Bazıları önceki testlerin ve prosedürlerin sonuçlarına göre yapılır. Bazıları doktorunuzun ofisinde yapılır. Bazıları laboratuvarda veya hastanede yapılır.

Doktorunuz bu değerlendirmeleri yaparken kısırlığınızın sebebini araştırmaktadır. Kısırlık nedenleri şunlar olabilir:

 • Endometriozis. Endometriozis, ahminizin dışındaki endometriyal dokunun büyümesidir. Endometriozisin neden olduğu şişlik ve yara izi, yumurtanızın fallop tüpüne ulaşmasını engelleyebilir.
 • Zayıf yumurtlama. Yeterince yumurta üretmediğiniz anlamına gelir. Aynı zamanda polikistik over sendromu (PCOS) olarak bilinen tıbbi durumla da olur. Yeterince yumurta üretmediğinizde doğurganlığı azaltabilir.
 • Tüp tıkanıklığı. Fallop tüplerinizdeki bir tıkanıklık, yumurtanın spermle buluşmasını engeller.
 • Pelvik İnflamatuar Hastalık (PID). Pelvik İnflamatuar, kısırlığa yol açabilecek bir enfeksiyondur. Üreme organlarınızda yara dokusuna neden olabilir. Bu yara dokusu, fallop tüplerinizi tıkayarak yumurta ve spermin birbirine ulaşmasını engelleyebilir.
 • Cinsel yolla bulaşan hastalık veya enfeksiyon (STD veya CYBE). Bazı CYBE’ler, neden oldukları şişlik ve yara izi nedeniyle kısırlık riskinizi artırır.
 • Yaş. Bir kadın ne kadar yaşlıysa, hamile kalması o kadar zor olur.
 • Düşük sperm sayısı. Bir erkeğin sperm sayısı düşükse, bu, yumurtaya ulaşmaya çalışan daha az sperm olduğu anlamına gelir.
 • Kanser tedavileri. Bazı tedaviler hamile kalınmasını erteleyebilir (erkekler ve kadınlar için). Diğer kanser ilaçları, adet döngüsünü yıllarca durdurabilir. Bu da, hamile kalmayı neredeyse imkansız hale getirir.
 • Açıklanamayan nedenler. Bazen doktorlar tüm testleriniz normal olsa bile kısırlığınızın nedenini belirleyemezler.

Kısırlık tedavisi, hamile kalamamanızın nedenine bağlıdır. Yaygın kısırlık tedavileri şunlardır:

 • Yumurtlama için ilaçlar. Doktorunuz yumurtalık uyarıcı bir ilaç reçete edebilir. Bu, yumurtalıklarınızın normalden daha fazla yumurta üretmesine neden olur. Daha fazla yumurta ile hamile kalma şansınız daha yüksektir. Ancak, çoklu doğum riskinizi artırır. Polikistik over sendromunu tedavi eden ilaçlar da vardır.
 • Ameliyat. Laparoskopik cerrahi, fallop tüplerinin tıkanıklığını açmaya ve rahminizin dışındaki endometriyal doku büyümesini (endometriozis) ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir.
 • Hormonlar. Bazı hormonlar vücudunuzda düşük olan hormon düzeylerini artırabilir. Başka bir hormon türü vücudunuzu yanlışlıkla bir menopoz durumuna sokabilir. Bu, vücudunuzun adet dönemlerini durdurmasına neden olur. Bu durum özellikle endometriozis tedavisi için yararlıdır. Endometriyal doku büyümesi, her adet döneminiz olduğunda artar. Adet görmeyi bıraktığınızda, vücudunuza fazla büyümeyi önlemek için zaman verir.
 • Tohumlama. Bu tedavi, erkek spermini alır ve yumurtlama sırasında kadının vajinasına, serviksine veya rahmine yerleştirilmesi için hazırlar. İki tip vardır: Rahim içi tohumlama (IUI) en ekonomik şeklidir. Doktor muayenehanesinde yapılabilir. Doktorlar, ne zaman yumurtladığınızı belirlemek için bir yumurtlama kiti kullanırlar. Rahminiz bir kez eşinizden alınan (o gün ofiste toplanan veya bir sperm bankasından alınan sperm) spermle döllenir. İşlem sırasında çok rahatsız edici bir durumla karşılaşmazsınız. Suni tohumlama, spermi bir kadının vajinasına veya serviksine yerleştirir.
 • Tüp bebek. Bu çok daha karmaşık ve pahalı bir tedavidir. Yumurta ve spermin bir laboratuarda birleştirilmesini ve ardından kadının rahmine yerleştirilmesini amaçlar. Bu işlem için kadın vücudunu hormonlarla hazırlamak aylarca sürer.

Dikkat edilmesi gerekenler

Kısırlık değerlendirmesi ve tedavisi size fiziksel, finansal ve duygusal olarak zarar verebilir.

Fiziksel olarak, bir pelvik muayene ve laboratuar testleri ile çok az rahatsızlık durumu söz konusudur. Laboratuvar testlerinde, idrar örneği vermek veya basit bir kan testinden geçmek gibi işlemler vardır. Prosedürlerle ilişkili herhangi bir zorluk yoktur. Örneğin, bir laparoskopi sırasında doktorunuz karnınıza az miktarda gaz pompalar. Bu, rahminize ve yumurtalıklarınıza daha iyi bakabilmesi için organlarınızı ayırmaya yardımcı olmak içindir. Testten sonra gaz sizi şişkin hissettirir. Ayrıca omuzlarınızda hafif bir rahatsızlığa neden olur.

Ekonomik olarak, ne tür test ve tedavi masraflarının karşılandığını görmek için sigorta şirketinize danışın. Bir kısmı karşılansa bile ekstra, planlanmamış bir maliyet olabilir.

Çoğu insan için kısırlık testi ve tedavisi en büyük zararı duygusal olarak verir. Test ve tedavi aylar hatta bir yıl sürebilir. Bunun nedeni, doktorların yumurtlama ve adet döngüsü ile zamanlaması gerektiğidir. Bu sadece ayda bir olur. Test ve tedaviler için genellikle işten izin almanız gerekir. Ve sigortanız karşılasa da karşılamasa da, belirli bir maliyet söz konusudur. Birçok insan bu deneyimden duygusal olarak tükenmiş hisseder. Arkadaşlarınız, aileniz ve iş arkadaşlarınız kolaylıkla hamile kaldığında daha da zorlaşır. Bu nedenle, bu sorunları ve zorlaştığında nasıl başa çıkacağınızı eşinizle veya arkadaşlarınızla konuşmanız önemlidir. Başa çıkmanın sağlıklı yollarını bulmak için doktorunuzla konuşun.

Doktorunuza sormanız gereken sorular

 • Kısırlık konusunda endişelenmeniz gereken belirli bir yaş var mı?
 • Doğurganlık tedavileri düşük riskini artırır mı?
 • Her tedavi türünde başarı şansı nedir?
 • Doğurganlık tedavileri bir kadının meme, yumurtalık veya rahim kanseri riskini artırabilir mi?

Bu sayfada yer alan bilgiler teşhis ve tedavi amaçlı değildir.
Sayfa içerik ve yazılarımız DMCA tarafından koruma altına alınmıştır.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Çok Okunanlar
Menü