Ödem Nedir? Ödem Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi,

ödem nedir

Ödem nedir?

Ödem, vücudun bazı bölümlerinin şişmesi veya kabarmasıdır. Ödem genellikle ayaklarda, ayak bileklerinde ve bacaklarda olur. Yüz ve elleri de etkileyebilir. Her bireyde ödem olabileceği gibi, özellikle hamile kadınlar ve yaşlı yetişkinlerde daha sık olur.

Ödem belirtileri nelerdir?

Bacaklarınızda, ayak bileklerinizde ve ayaklarınızda herhangi bir yaralanmayla veya kazayla ilgili olmayan şişlik varsa, ödem olabilir. Ödem yüzünüzde ve ellerinizde de şişliklere neden olabilir. Bu alanların hepsinde aynı anda veya sadece bir bölgede şişlik olur. Rahatsız hissetmenize neden olabilir. Ayak bilekleri ve bileklerinizdeki hareket aralığını bile kısıtlayabilir.

Ödem neden olur?

Ödem, vücudunuzun dokularında biriken ekstra sıvıdan kaynaklanır. Birçok şey sıvı birikmesine neden olabilir. Bazen yerçekimi sıvıyı bacaklarınıza ve ayaklarınıza çeker. Özellikle sıcak havalarda çok uzun süre oturmak veya ayakta durmak bacaklarda ödem oluşmasına neden olabilir. Çok fazla tuzlu yemek, sorunu daha da kötüleştirebilir. Ödem ayrıca bazı ilaçların alınmasının bir yan etkisi de olabilir.

Konjestif kalp yetmezliği, karaciğer hastalığı ve böbrek hastalığı gibi bazı sağlık sorunları ödeme neden olabilir. Ödem kalıtsal veya bulaşıcı bir hastalık değildir.

Ödem nasıl teşhis edilir?

Doktorunuz sizi muayene ederek ödem olup olmadığını anlayabilir. Şişmiş bölgenin üzerindeki cilt gergin ve parlak olur. Yaklaşık 15 saniye boyunca şişmiş bölgeye hafifçe bastırmak orada bir çukur neden olur. Bu durumda, doktorunuz ödeminize neyin neden olduğunu görmek için bazı testler yapmak isteyebilir.

Ödem önlenebilir mi?

Ödemin önüne geçmek, ödeme neyin sebep olduğuna bağlıdır. Ödeminiz konjestif kalp yetmezliği, karaciğer hastalığı veya böbrek hastalığı gibi sağlık sorunlarından kaynaklanıyorsa, bunu önleyemezsiniz; sadece daha şiddetli ve sık oluşmasının önüne geçebilirsiniz. Ödeminiz çok fazla tuzlu yemekten kaynaklanıyorsa daha az tuzlu yiyerek bunu önleyebilirsiniz.

Ödem tedavisi

Ödemi tedavi etmenin tek yolu, buna neden olan durumu bulup tedavi etmektir. Doktorunuz diüretik adı verilen bir ilaç almanızı isteyebilir. Buna su hapı da denir. Bu haplar, idrar yoluyla vücudunuzdan tuz ve ekstra sıvının atılmasına yardımcı olur.

Özellikle hamileyseniz ve ödeminiz varsa doktorunuza görünmeniz önemlidir. Tedavi edilmezse cildiniz esnemeye devam edebilir. Bu da, bazı sağlık sorunlarına yol açabilir. Ödeminiz varsa ve nefes almakta güçlük çekmeye başlarsanız hemen doktorunuzu arayın.

Ödem ile yaşamak

Şişliği azaltmak için evde yapabileceğiniz bazı şeyler vardır:

 • Otururken veya uzanırken bacaklarınızı yüksekte tutun.
 • Bacaklarınızda ödem varsa destek çorabı giyin. Bunları çoğu eczaneden satın alabilirsiniz. Destek çorapları, bacaklarınızda ve ayak bileklerinizde sıvı birikmesini önlemek için bacaklarınıza baskı uygular.
 • Hareket etmeden uzun süre oturmayın veya ayakta durmayın.
 • Tuz yemeyi sınırlamanız konusunda doktorunuzun tavsiyelerine uyun.

Doktorunuza sormanız gereken sorular

 • Bende neden ödem oluyor?
 • Hangi tedavi benim için en iyisidir?
 • Egzersiz yapmak benim için güvenli mi?
 • Destek çorapları giymeli miyim?
 • Hangi yaşam tarzı değişikliklerini yapmalıyım?
 • Düşük tuzlu diyetler hakkında okuyabileceğim kitaplar veya web siteleri önerebilir misiniz?
 • Hava yolculuğu benim için güvenli mi?
 • Ödem geçer mi?

Kaynaklar
Ulusal Sağlık Enstitüleri, MedlinePlus: Ödem

Bu sayfada yer alan bilgiler teşhis ve tedavi amaçlı değildir.
Sayfa içerik ve yazılarımız DMCA tarafından koruma altına alınmıştır.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Çok Okunanlar
Menü