Soğuk algınlığı, Grip ve Öksürük: Bağışıklık Sistemi Sorunlarının Belirtileri

zayıf bağışıklık belirtileri

Bağışıklık Sistemi Sorunları Nelerdir?

Bağışıklık sisteminiz hastalıklarla savaşmalı ve vücudunuzun iyileşmesine yardımcı olmalıdır. Ancak bağışıklık sisteminiz zayıf, yetersiz, aşırı aktif olabilir ve hatta yanlışlıkla vücudunuza saldırabilir. Bağışıklık sistemi sorunları semptomlara, alerjik reaksiyonlara veya kalıcı hastalıklara neden olabilir.

Kuru veya Kumlu Gözler

Çok kuru gözler, bağışıklık sistemi sorunlarının bir işareti olabilir. Sjögren sendromunda, bağışıklık sisteminiz gözleri nemli tutan gözyaşlarını kurutur. Gözleriniz kuru, kırmızı ve içlerinde kum varmış gibi hissedebilirsiniz. Bulanık görme ve hatta kornea hasarı geliştirebilirsiniz.

Depresyon

Depresyon bağışıklık sistemi sorunlarının bir işareti olabilir. Arızalı bir bağışıklık sistemi, beyninize sitokin adı verilen inflamatuar hücreler gönderebilir. Ruh halinizi yükselten serotonin gibi kimyasal seviyelerinizi düşürürler. İyi haber: Egzersiz, serotonini artırabilir, iltihabı azaltabilir ve depresyonunuzu hafifletebilir.

Deri döküntüsü

Egzamanın kaşıntılı döküntüsü, bağışıklık sisteminizin aşırı aktif olduğu anlamına gelen alerjik bir reaksiyondur. Sedef hastalığı ve psoriatik artrit, hatalı bir bağışıklık sistemine bağlı hastalıklardır. Bağışıklık sisteminiz kendi cilt hücrelerinize iltihapla saldırır. Bu, plak adı verilen kırmızı, pul pul, ağrılı lekelere neden olabilir.

Mide veya Bağırsak Sorunları

Mide ve bağırsak semptomları, bir bağışıklık semptom sorununun belirtileri olabilir. İshal, karın ağrısı, şişkinlik ve kilo kaybı, Crohn hastalığı, ülseratif kolit veya çölyak hastalığının belirtileridir – bağışıklık sisteminizin neden olduğu durumlardır.

Soğuk Eller ve Ayaklar

Elleriniz ve ayaklarınız soğukta beyaz mı yoksa mavi mi oluyor? Raynaud hastalığında, soğuk havalarda el ve ayaklara giden kan akışı yavaşlayarak cildin üşümesine ve renk değiştirmesine neden olabilir. Otoimmün bir durumdur. Soğuk eller ve ayaklar, bağışıklık sisteminiz nedeniyle tiroid bezinizin yetersiz olduğu anlamına gelebilir.

Saç kaybı

Bağışıklık sisteminiz saçınıza kökünden saldırabilir ve zarar vererek alopesi areataya veya saç dökülmesine neden olabilir. Saçlar, kafanızda veya vücudunuzun herhangi bir yerinde küçük lekeler halinde dökülebilir. Saç derinizdeki plak sedef hastalığı gibi diğer bağışıklık sistemi sorunları da düzensiz saç dökülmesine neden olabilir.

Güneşe Duyarlılık

Bağışıklık sistemi sorunları sizi güneş ışığına karşı çok hassas hale getirebilir. Lupusunuz varsa, cildiniz kısa süreli güneşe maruz kalmaktan bile kolayca yanabilir. Cildinizdeki güneş, tüm lupus semptomlarının bağışıklık sisteminin alevlenmesine neden olabilir, bu nedenle kendinizi korumak için daima şapka, güneş gözlüğü, örtü ve yüksek SPF güneş kremi kullanın.

Eklem ağrısı

Aniden ağrılı, şişmiş, sert eklemler romatoid artritin (RA) bir belirtisi olabilir. Romatoid artritinde bağışıklık sisteminiz eklemlerinizi kaplayan dokuyu alevlendirir. Bu da şiddetli eklem ağrısına neden olur.

Yavaş İyileşen Yaralar

Bağışıklık sisteminiz zayıfsa, kesik, yanık veya sıyrık gibi küçük yaraların iyileşmesi yavaş olabilir. Sağlıklı bir bağışıklık sistemi yaraya hızlı tepki verir ve iyileşmeyi desteklemek için besinleri gönderir. Yaralarınızın iyileşmesi uzun zaman alıyorsa, bağışıklık sisteminiz yetersiz çalışıyor olabilir.

Her Zaman Hasta Olursunuz

Soğuk algınlığı veya grip gibi sık görülen enfeksiyonlar da yetersiz çalışan bir bağışıklık sisteminin belirtileri olabilir. Yılda dört veya daha fazla kulak enfeksiyonunuz, kronik sinüs enfeksiyonunuz, bir yılda iki kez zatürreeniz varsa veya yılda iki kez veya daha sık antibiyotik kullanmanız gerekiyorsa, bağışıklık yetmezliğiniz olabilir.

Yorgunluk

Çok fazla aktiviteden sonra kendinizi yorgun hissedebilirsiniz. Ancak, uyuduğunuzda bile sık sık yok yorulduğunuzu hissediyorsanız, zayıf bir bağışıklık sisteminiz olabilir. Çok yorgun olduğunuzda odanın karşısına bile geçemezsiniz. Aşırı aktif bir bağışıklık sistemi, bu şiddetli yorgunluğa neden olan iltihabı tetikleyebilir.

Bu sayfada yer alan bilgiler teşhis ve tedavi amaçlı değildir.
Sayfa içerik ve yazılarımız DMCA tarafından koruma altına alınmıştır.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Çok Okunanlar
Menü