Soğuk algınlığı, Grip ve Öksürük: Bulaşıcı Hastalıklardan Nasıl Kaçınılır?

soğuk algınlığı grip

Beslenmenize özen gösterin

Bulaşıcı hastalıklarla savaşmak için güçlü bir bağışıklık sistemine ihtiyacınız vardır. Besin değeri yüksek, işlenmiş gıdalar ve kırmızı et oranı düşük dengeli bir beslenme, bağışıklık sisteminizi en iyi durumda tutabilir. İyi beslenme alışkanlıkları, sağlıklı bir kiloda kalmanıza yardımcı olabilir. Bu da bağışıklık sisteminize yardımcı olur.

İyi uyuyun

İyi bir uyku, bağışıklık sisteminizi güçlü tutmanıza yardımcı olabilir. Siz uyurken vücudunuz, iltihaplanma ve hastalıklarla savaşmanıza yardımcı olan sitokin adı verilen proteinler üretir. Uykunuzu düzene sokacak gece rutini oluşturun. Aşı olduktan sonra iyi bir gece uykusu da aşının daha etkili olmasını sağlar.

Aşı olun

Hepatit A ve B, çocuk felci, kabakulak, kızamık, boğmaca ve grip gibi bulaşıcı hastalıkların kontrol altında tutulmasında aşılar önemli bir rol oynamaktadır. Hem kendiniz hem de aile üyelerinizin tüm aşılarının güncel olduğundan emin olmak için doktorunuza danışın.

gebelikte aşı

Yüzeyleri temizleyin ve dezenfekte edin

Mutfak ve banyo gibi yoğun kullanılan alanları ve odaları temiz tutun. Mikroplara veya bakterilere sahip olma olasılıkları daha yüksektir. Tezgahları önce sabun ve suyla yıkayın, ardından antibakteriyel mendillerle değil dezenfektan mendillerle temizleyin. Bu ürünler elleriniz için iyidir, ancak virüsleri öldürmezler. Dezenfektan kullanırken daima eldiven giyin ve sonrasında ellerinizi yıkayın.

Ellerinizi yıkayın

Kirli yüzeyler veya kapı kolları, bankamatikler, sayaçlar ve dokunmatik ekranlar gibi diğer insanların yaygın olarak kullandığı şeylere dokunarak mikropları alabilirsiniz. Mikropları elinize alıp yüzünüze dokunabilirsiniz. Ellerinizi sık sık sabun ve suyla yıkayarak bunu önleyebilirsiniz. Ellerinizi sabunlayın ve yaklaşık 20 saniye boyunca ılık su altında ovalayın – sonra temiz bir havluyla kurulayın veya kurumaya bırakın.

El dezenfektanı kullanın

Dezenfektan, en az %60 alkol içermesi ve zararlı olabilecek metanol içermemesi koşuluyla, sabun ve su bulunmadığında mikroplarla savaşmanın iyi bir yoludur. Ancak el dezenfektanını ellerinizi yıkamanın bir alternatifi olarak düşünmeyin. Her türlü mikroptan kurtarmaz ve elleriniz yağlıysa da işe yaramaz. Çok fazla dezenfektan kullanmamaya dikkat edin. Bu, elinizde mikropları gerçekten yakalayacak bir film tabakası oluşturabilir.

Yüzünüze dokunmayın

Muhtemelen yüzünüze düşündüğünüzden çok daha sık dokunuyorsunuz. Bir araştırmaya göre, insanların saatte ortalama 23 kez yüzlerine dokunduğunu ortaya çıkmıştır. Bu, mikropların gözleriniz, burnunuz veya ağzınız yoluyla sisteminize girmesine neden olabilir. Ayrıca ellerinizi temiz tutmak için iyi bir neden daha.

Kişisel eşyalarınızı sadece siz kullanın

Bir şeyleri paylaşmak aynı zamanda mikropları ve hastalıkları da paylaşmak demektir. En büyük sorunlar, tükürük (diş fırçası, dudak parlatıcısı gibi) veya kan (tıraş bıçağı, tırnak makası gibi) içeren eşyaları paylaşmaktan kaynaklanır. Yemek paylaşacaksanız, temiz bir porsiyondan biraz alın ve kendi tabaklarınızı kullanın. İçecekleri paylaşmayın. Herkesin bardağı ayrı olmalı ve içecekler tazelenirken karıştırılmamalıdır.

Yiyecekleri koruyun

Mutfak birçok mikrop barındırır. Yemek hazırlamadan önce ve sonra daima ellerinizi yıkayın ve meyve ve sebzeleri durulayın. Çiğ yiyecekleri pişmiş yiyeceklerden uzak tutun, kapları ve çiğ yiyeceklere temas eden kesme tahtalarını değiştirin ve çiğ yiyecekleri koyduğunuz tezgahları silin.

Yemek pişirirken, tüm yiyeceklerin uygun sıcaklıkta pişirildiğinden emin olun:

  • Tavuk için 180 derece,
  • Kızartma veya biftek gibi çoğu et için 145 derece,
  • Balık, saydamlığı kaybolana kadar pişirilmelidir.

Yemeklerden sonra, kalanları mümkün olan en kısa sürede buzdolabına alın.

Mesafenizi koruyun

Fiziksel mesafe, eviniz dışındaki insanlardan en az 6 metre uzakta durmaktır. Bu, biri öksürdüğünde, hapşırdığında veya konuştuğunda salınan damlacıklardan sizi uzak tutmaya yardımcı olur. Bölgenizde COVID-19 veya grip gibi enfeksiyonların yayıldığını biliyorsanız, sosyal aktivitelerde katılımcıların fiziksel olarak ayrı kalabilecekleri küçük gruplar halinde dışarıda yapılması en iyisidir.

Maske kullanın

COVID-19 gibi bulaşıcı, hava yoluyla bulaşan hastalıklarla savaşmak için Dünya Sağlık Örgütü, halka açık yerlerde veya sizinle birlikte yaşamayan birinin yakınındayken yüzünüzü kapatmanızı önerir. Cerrahi maskeler işe yarar, ancak yalnızca bir kez takılabilirler. Çok katmanlı bez maskeler, damlacıkların %70’ini engelleyebilir ve düzenli olarak yıkanabilir ve tekrar kullanılabilir. Maskenizi taktıktan sonra iç kısmına dokunursanız ellerinizi hemen yıkadığınızdan emin olun.

Seksi güvenli hale getirin

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların yayılmasını önlemenin tek kesin yolu seks yapmamaktır. Ancak cinsel olarak aktifseniz kendinizi güvende tutmak için birkaç şey yapabilirsiniz. HIV veya diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklarınız veya enfeksiyonlarınız olmadığından emin olmak için hem siz hem de eşiniz test yaptırmalısınız. Başka biriyle seks yapıyorsanız, prezervatif kullandığınızdan emin olun.

Evcil hayvanlarınızı kontrol edin

Dışarı çıkan kedi ve köpekler, keneleri ve ensefalit ve Lyme hastalığı gibi bunlarla ilişkili hastalıkları eve getirebilir. Evinizin tüm üyelerinin sağlıklı kalmasını sağlamak için, veterinerle düzenli kontroller planlayın ve aşıları takip edin, evcil hayvanınızın yatağını ve çöp kutusunu temiz tutun ve çiğ yiyecekleri yemesine veya tuvaletten su içmesine izin vermeyin.

Zararlılardan kurtulun

Kemirgenler ve böcekler hastalığa neden olan mikropları taşıyabilir, bu nedenle onları evinizden uzak tutmak ailenizin sağlığı için önemlidir. Yiyecek ve çöp kutularının kapalı olduğundan emin olun, evinizin duvarlarındaki delikleri veya çatlakları kapatın ve haşere belirtileri (dışkı gibi) gördüğünüz alanları dezenfekte edin. Kendi başınıza halledemeyeceğiniz sorunlarınız varsa, yardım için destek çağırın.

Bu sayfada yer alan bilgiler teşhis ve tedavi amaçlı değildir.
Sayfa içerik ve yazılarımız DMCA tarafından koruma altına alınmıştır.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Çok Okunanlar
Menü